Gorce- Liberator i wieże widokowe

Liberator B-24, katastrofa w Gorcach

Gorce to bardzo atrakcyjny turystycznie rejon i łatwo znaleźć o nim informacje. Ale warto tutaj wspomnieć o ciekawym i wartym odwiedzenia punkcie, jakim jest miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator „California Rocket” w pobliżu Pańskiej Przechybki, w dniu 18 grudnia 1944 r.

Amerykańskie samoloty wystartowały z lotniska we Włoszech, obierając za cel zakłady chemiczne w pobliżu Oświęcimia. Liberator  B-24 o nazwie własnej „California Rocket” został uszkodzony przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą już na terenie Węgier. Po zrzuceniu nieuzbrojonych bomb w okolicy Pszczyny oderwał się od szyku i skierował na wschód, lecz wkrótce natknął się na trzy niemieckie myśliwce, które jednak zrezygnowały z ataku. Nad Gorcami ostatni silnik odmówił posłuszeństwa i załoga ratowała się skacząc ze spadochronami.
Z dziesięciu członków załogi dziewięciu zostało odszukanych przez członków AK i mieszkańców Ochotnicy przy wsparciu partyzantów radzieckich.
Zaopiekowali się nimi partyzanci IV batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, pod dowództwem kpt. Juliana Zapały pseudonim „Lampart”.  Lotnicy oczekiwali na ewakuację na zachód z lotniska polowego w pobliżu Tymbarku, jednak akcja ta nie doszła do skutku i dostali się oni wkrótce w ręce armii radzieckiej.
Po przejściu linii frontu zostali ewakuowani przez Odessę na zachód. Dziesiąty członek załogi, dowódca maszyny pilot William J. Beimbrink nigdy nie został odnaleziony żywy. Przypuszcza się, ze jego ciało zostało odnalezione przez mieszkańców Łopusznej i pochowane w nieznanym miejscu.

Do miejsca katastrofy samolotu prowadzi ścieżka dydaktyczna rozpoczynająca się w przysiółku Jaszcze Duże, należącego do Ochotnicy Górnej. Kontynuując wycieczkę można dojść do wieży widokowej na Magurkach.

img_20161007_165332345aimg_20161007_165746745a

 

 

 

 

 

Wieże widokowe.

Niedawno zostały oddane do użytku cztery wieże widokowe- na Lubaniu, Koziarzu, Magurkach i Gorcu- z których można zobaczyć imponującą panoramę okolicznych gór. Wieża na Lubaniu jest najbliższa rejonowi Czorsztyna i można do niej dojść w ok. 2 godziny zaczynając trasę w Kluszkowcach u stóp kompleksu narciarskiego Czorsztyn-Ski.

dsc_0287a